4 Drury boys fodbold nederlag nr

4 Drury boys fodbold nederlag nr

HOLYOKE Historien i 79 minutter nr. 4 Drury 2 1 vinde over Hopkins i den vestlige Massachusetts Division IV semifinal, var en af ​​eufori, resultatet af et program, der definerede vinder bare to år efter at de blå djæveler var en af ​​de værste hold i regionen.

Det vil dog blive overskygget af grimhed i de sidste sekunder.

Et slagsmål mellem begge hold udbrud, da tiden udløb. Stød blev kastet, flere spillere forskudt med et udvalg af ansigtsskader og lacerations, og medlemmer af Hopkins-bænken svømmede på banen, slutresultatet af en chippy anden halvdel percolating mellem begge hold. Opvarmede ord blev endda udvekslet mellem medlemmer af Hopkins team og drury coach John Jacobbe.

Ingen af ​​holdene rystede hænderne efter, men gik i stedet til deres respektive bænke og forlod Roberts Sports Complex via to forskellige udgange.

Ugliness i slutningen, det er en skam, sagde Jacobbe. fyre er ingen hellige i noget. Vi spillede hårdt. Fodbold er et spil, hvor vi konkurrerer. Der var meget snak på banen. Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Men jeg ved hvad jeg så. Jeg så mit barn kaste det første slag.

børn, selv om det blev lidt grimt og skræmmende der, forblev det best, vi kunne. I en lille smule kan vi fejre. Lige nu er spændingen stadig høj. Vi ønsker, at vores børn skal være sikre og stolte af den sejr, de har i dag. Melee skal være bagsiden. Forsiden skal være forstyrrende for et godt hold og vinde et af de største spil i vores programhistorie.

Hopkins træner CJ Holt var kritisk for spillet officiating, siger en manglende kontrol tillod spændinger at bygge.

trist, det er for dårligt at ende på den måde, sagde han. vil aldrig se det komme til det. Jeg føler, at vores drenge følte sig truede. De reagerede på en sådan måde, at der var en lille skumring der i slutningen. Jeg er glad for, at ingen blev alvorligt såret, og det blev ikke værre. Jeg ved stadig ikke hvordan det skete. Jeg ved, at mit barn har en shiner. Tog et slag. Et af mine børn blev også slået i første halvdel. Så jeg ved det ikke. Jeg ved ikke, om det var gengældelse for hvad der skete. Jeg kan fortælle dig noget, jeg så spillet.

Han tilføjede senere: Don ønsker at bebrejde det på dommeren, men det var så inkonsekvent. Den tre mand system, dommeren i midten så ud som om han aldrig gjorde det før. Det var bare et meget dårligt officieret spil. De teenage drenge i deres mulige sidste spil. Dette er et stort spil for dem. De spillede aldrig på et stadium så stort før. Følelser løber højt. Det er ikke en god tone at sætte på at ikke gå i lommen og få kontrol over spillet i form af fysiske fejl, der skete. På begge sider. Mine drenge lavede nogle fysiske udfordringer, der kunne gå i bogen. (Drury) havde bestemt nogle fysiske udfordringer, der kunne gå i bogen. Dommeren så den anden vej og lader spillet komme til det punkt.

Wednedsay spillet var fysisk, uden tvivl. Spillet blev kort pauset med 27:30 tilbage på grund af at skubbe og skubbe mellem begge hold og ingen gule kort blev tildelt.

Taler med journalister efter, Drury Reece Racette, der scorede vinderen og syntes at være på den modtagende ende af det skub, der startede kampen, fik blodet til at dryppe fra hans læbe.

troede de skulle slå os, sagde han, da han blev spurgt, hvorfor det blev omstridt.

fortalte dem, at vi var det bedre hold i aften. Det hele. 2 1. Vi var det bedre hold. Vi var i stand til at få to mål. scorede drury andet mål, knifing gennem et par hopkins forsvarere og overskrift et pas til sig selv. Hvad der syntes at være en 1 på 3 situation blev hurtigt til en breakaway, og Racette afsluttede det.

Hopkins førte 1-0, men Drury scorede mindre end 30 sekunder i anden halvleg på et mål af Mitch Anderson.

For så længe havde Hopkins kontrolleret besiddelse og brugte meget af første halvdel til at sende et udvalg af kast og krydser ind mod Drury net. Hopkins Dougie Pierce scorede først resultatet af fejlkommunikation defensivt af de blå djæveler, der tillod en meandering gennem bolden for at hoppe gennem kassen og til en ventende Pierce.

Men Drury strammet forsvarligt, ledet af Jon Boland, som typisk spiller angriber.

havde brug for nogen, jeg vidste kunne vinde bolden i luften og kontrollere tilbage der og tage ansvar, sagde Jacobbe.

Og så fulgte Racette med ham, og hamrede i det videre mål.

fik vores tillid meget hurtigt, sagde han. kom ind i dette spil og vi vidste, at vi ikke havde noget at tabe. Ingen forventede at vinde dette spil. Det hængte bare op for vores selvtillid. Vi vidste, at vi måtte komme hårdt op. Vi sætter det tidligt. Det var enormt.

Hopkins, den øverste frø, vandt 12 0 i kvartfinalen over Hampden Charter. Drury, i mellemtiden, slog Westfield Tech, 3 2.

Drury vil nu møde vinderen af ​​Lenox og Pioneer Valley i D IV-mesterskabet.

Bare to årtier siden gik Drury 2 13 3 i den faste sæson.

er et enormt skridt for vores program, sagde Racette. Jeg deltog først i dette program året før, vi var et to vindehold. Vi kom op og vandt vores (liga sidste år), så vandt vi vores (liga) i år. Vi vidste, at vi havde potentialet til at komme så langt. Vi måtte komme ud og bevise det i aften. Kæmpe skridt op for vores team og vores skole. Det er godt at repræsentere vores skole på den måde og gøre det til finalen, da vores fodboldhold for to år siden ikke ville komme tæt på dette. Det er fantastisk.